Najczęstsze błędy początkujących fotografów i jak ich unikać

 • 7 dni temu

Najczęstsze błędy początkujących fotografów i jak ich uniknąć

1. Brak planowania: Wielu początkujących fotografów nie planuje swoich sesji. Zastanów się nad miejscem, oświetleniem, kompozycją i ustawieniem modela, aby uniknąć chaotycznych zdjęć. Ja spędzam więcej czasu nad planowaniem sesji niż na samej sesji. Polecam przygotowywanie moodboardów np. za pomocą inspiracji z Pinteresta. To także dobra praktyka w kontekście komunikacji wizji z klientem.

2. Zły użytek ze sprzętu: Nieznajomość własnego aparatu może prowadzić do słabych zdjęć. Przeczytaj instrukcję obsługi, eksperymentuj z ustawieniami i zrozum, jak działa twój sprzęt. Warto także poszperać za tutorialami na YouTubie albo na jakichś forach tematycznych gdzie użytkownicy dzielą się różnymi trikami związanymi z konkretnym modelem aparatu czy innego sprzętu.

3. Złe oświetlenie: Fotografia to gra światła. Unikaj fotografowania w silnym, bezpośrednim świetle słonecznym (albo i nie, zależy jaki efekt chcesz osiągnąć, po prostu bądź świadom warunków). Naucz się pracować w różnych warunkach światła zastanego a następnie powoli rozwijaj umiejętności kontrolowania światła po swojemu za pomocą lamp i blend.

4. Niepoprawna kompozycja: Kompozycja to kluczowy element udanej fotografii. Używaj zasad trójpodziału, prowadź linie wzroku, zachowuj balans między elementami kadru. Analizuj obrazy wybitnych malarzy, albo po prostu znajdź w necie artykuły i tutoriale na ten temat. Pewnie prędzej czy później tutaj się taki pojawi 😉

5. Brak postprodukcji: Zdjęcia rzadko są idealne prosto z aparatu. Naucz się podstaw edycji zdjęć w programach takich jak Adobe Lightroom czy Photoshop, aby poprawić kolory, kontrast i usunąć niedoskonałości. Pamiętaj, że postprodukcja to po prostu jeden z elementów tworzenia zdjęcia i jedno z narzędzi do budowania własnego, unikalnego stylu.

6. Ignorowanie tła: Zwracaj uwagę na tło, aby nie odciągało uwagi od głównego tematu zdjęcia. Czasami pomaga po prostu płytka głębia ostrości 😉

7. Brak stałej praktyki: Fotografia to umiejętność, którą trzeba rozwijać. Fotografuj regularnie, analizuj swoje prace i ucz się na błędach. P.S. Nie szukaj opinii na grupach na fotografów, to toksyczne miejsca gdzie ludzie wolą wylewać swoje żale i frustracje niż konstruktywnie ocenić czyjąś pracę.

W skrócie:

 • Planowanie: Przed każdą sesją zastanów się nad koncepcją i szczegółami.
 • Poznanie sprzętu: Regularnie testuj nowe ustawienia i funkcje aparatu.
 • Świadomość światła: Zrozumienie, jak różne źródła światła wpływają na zdjęcia.
 • Praktyka kompozycji: Ćwicz różne techniki kompozycyjne.
 • Edycja zdjęć: Naucz się podstawowych technik postprodukcji.
 • Analiza tła: Dbaj o to, by tło współgrało z tematem zdjęcia.
 • Ciągła nauka: Bądź otwarty na nowe techniki i stale doskonal swoje umiejętności.

Fotografia to nie tylko umiejętność techniczna, ale także sztuka. Ucząc się unikać tych podstawowych błędów, początkujący fotografowie mogą szybciej rozwijać swoje umiejętności i tworzyć bardziej profesjonalne zdjęcia.

Recent Comments

Brak komentarzy do wyświetlenia.
About Me

Theresa Jordan

Curabitur nec justo sit amet urna convallis viverra. Phasellus auctor id lectus vel tincidunt. Phasellus sed lorem id diam venenatis ullamcorper. Curabitur iaculis risus vitae magna eleifend, at auctor dolor ultricies. Sed rhoncus aliquam turpis, a hendrerit arcu.

Sponsored

Recent Comments
  Movie, TV Show, Filmmakers and Film Studio WordPress Theme.

  Press Enter / Return to begin your search or hit ESC to close

  By signing in, you agree to our terms and conditions and our privacy policy.

  New membership are not allowed.