„Mery” – film dokumentalny o Marcelinie Czepiel – kulisy produkcji

  • 4 miesiące temu

Mery pierwszego dnia zdjęć, już po zużyciu wszystkich opon.

Skąd pomysł?

W styczniu 2023 byłem pochłonięty pracą nad nowymi filmami reklamowymi oraz scenariuszem filmu fabularnego. Pewnego dnia dowiedziałem się, że powinienem uzupełnić swoje reżyserskie portfolio o film dokumentalny, by móc kontynuować pracę nad fabułą.

Od razu rozpocząłem poszukiwania tematu na film, z początku zestresowany nowym wyzwaniem, chodziłem po domu rozmyślając. Krążąc po salonie zauważyłem na stoliku do kawy gazetę „Rally and Race”, którą czytałem dwa dni wcześniej. W tym właśnie momencie doznałem olśnienia! Przypomniałem sobie o artykule opowiadającym o Mery Czepiel – wyścigowej mistrzyni Polski. „Kobieta w zdominowanym przez mężczyzn świecie” – chyba dobry temat na film?

Jeszcze tego samego dnia skontaktowałem się z młodą zawodniczką i zaczęliśmy omawiać szczegóły dotyczące współpracy. Była połowa stycznia, a sezon miał rozpocząć się dopiero w maju, wiec mieliśmy sporo czasu na przygotowania, a także realizację materiałów podczas przedsezonowych testów.

Startujemy

W połowie kwietnia, wraz z ekipą, opuściliśmy Bielsko i ruszyliśmy na północ, na Tor Poznań. Towarzyszyła nam deszczowa pogoda, co nadało ujęciom nieco mrocznego klimatu. Mery testowała tego dnia swoje BMW, którym ścigała się w serii pucharowej, niestety to był pierwszy i ostatni dzień zdjęciowy za kierownicą tego samochodu…

Kamera filmowa Sony FX6 to chyba największy sprzęt jaki można zabrać ze sobą do samochodu wyścigowego i wrócić do domu z obiema sprawnymi rękami.

Po raz kolejny towarzyszyliśmy Mery w maju, podczas pierwszego weekendu wyścigowego sezonu na Torze Poznań. Niestety podczas treningu przed wyścigiem BMW uległa awarii i Mery nie mogła nią wystartować w wyścigu.
Motorsport jest nieprzewidywalny i pomimo dobrego rozplanowania produkcji filmu, nie mogliśmy kontynuować realizacji filmu według przygotowanego przez nas scenariusza. Zaczęła się improwizacja.

Całe szczęście oprócz BMW Mery ściga się także w innej klasie, mniejszym autem, Abarthem. I właśnie zmagania w tej klasie śledziliśmy już do końca sezonu, który to Mery rozpoczęła od trzech zwycięstw w Poznaniu!

Mery pędzi Abarthem po zwycięstwo podczas pierwszego weekendu sezonu.

 

Okiem filmowca

A jak wyglądały kwestie techniczne? Naszą główną kamerą była Sony FX6, wybrałem ją ze względu na wbudowane filtry ND, szybki autofocus i odpowiednią do takich projektów ergonomię. Wspomagaliśmy się także mniejszymi body od Sony oraz oczywiście kamerkami GoPro, które montowane były na różne sposoby wewnątrz samochodu. Dźwięk, który słychać wewnątrz auta to przede wszystkim zestaw mikroportów Rode z podpiętymi lavalierami czyli tzw. „pchełkami”. Dzięki funkcji nagrywania na wewnętrzną pamięć nadajnika, nie musieliśmy się przejmować, że Mery odjedzie nam poza zasięg.
Podczas filmowania na torze postawiłem na kręcenie „z ręki”, by oddać swoim schematem obrazowania dynamikę wyścigów samochodowych.
Jeśli chodzi o wywiady to przyjąłem zasadę panie z prawej, panowie z lewej, a główna bohaterka na środku. I tutaj zaznaczę, że Mery jest jedyną osobą, która podczas wywiadu była filmowania więcej niż jedną kamerą, była to decyzja stricte artystyczna, podyktowana chęcią zajrzenia nieco bardziej „w głąb” zawodniczki.

Gdzieś w tle widać dmuchany basen, w którym chłodzili się mechanicy.

(Nie)daleka podróż

W sierpniu czekała nas kolejna przygoda, czyli wyjazd na tor Slovakiaring pod Bratysławą. Dlaczego przygoda? A dlatego, że u naszych południowych sąsiadów czekały na nas temperatury około 40 stopni Celsjusza, a odczuwalna temperatura w wyasfaltowanym padoku była prawdopodobnie jeszcze wyższa. Całe szczęście moi towarzysze pomyśleli o odpowiednim nawodnieniu i w trakcie pobytu pochłanialiśmy ogromne ilości wody i kawy Aperto.

Wyjazd na Słowację dostarczył nam sporo ciekawego materiału, polecam scenę „chłodzenia” Mery przed startem, ale także dał wycisk używanemu przez nas sprzętowi (kamery GoPro nie wytrzymały temperatur).

Po powrocie ze Słowacji, przyszedł czas przygotować się do realizacji materiałów w domu Mery. Po drodze do jej rodzinnego Szczyrzyca, zahaczyliśmy jeszcze o Kraków, ponieważ Mery z samego rana ciężko ćwiczyła na siłowni pod okiem swojego trenera w Hart Studio.
Następnie udaliśmy się do rodzinnego domu Mery, gdzie zrealizowaliśmy wywiady z jej rodzicami oraz materiały dotyczące wątku jej pochodzenia i zaangażowania w lokalną kulturę.

Mery w swoim ludowym stroju „Szczyrzycanki”.

 

Do mety

Końcem września ponownie udaliśmy się na Tor Poznań, by towarzyszyć Mery podczas przygotowań do ostatniego weekendu wyścigowego w sezonie.  Dograliśmy nieco brakujących elementów z toru, padoku, a także zebraliśmy dodatkowe dźwięki.  Wracając z Poznania wpadł mi do głowy pomysł by nakręcić jeszcze dwa wywiady z ludźmi związanymi z motorsportem, ale spoza bezpośredniego środowiska Mery. W związku z tym skontaktowałem się z Aldoną Marciniak, dziennikarką „Viaplay”, którą na pewno kojarzą wszyscy fani Formuły 1 w kraju, a także z Grzegorzem Grzybem – trzykrotnym rajdowym mistrzem Polski.
Zarówno Aldona, jak i Grzegorz dostarczyli mi masę świetnego materiału i aż żal było pokazywać tylko część ich wypowiedzi (film musiał trwać poniżej 30 minut). Aldona opowiedziała sporo ciekawostek na temat kobiet w motorsporcie a Grzegorz przytoczył anegdotę o Januszu Kuligu (który był wujkiem Mery) i przekazał również nieco wiedzy z zakresu umiejętności wyczynowych kierowców.

Montaż

Październik i listopad stały pod znakiem postprodukcji filmu. Kolejna nowość dla mnie, czyli montaż filmu dokumentalnego, była nie lada wyzwaniem, bowiem kręcąc dokument staramy się sfilmować jak najwięcej, bo nigdy nie wiadomo co za chwilę się przydarzy, ani jaki materiał może okazać się przydatny. Ta zasada ma zastosowanie głównie na początku, gdyż pod koniec cała historia ma już ręce i nogi i wtedy robimy jedynie małe dokrętki, by wzbogacić i ujednolicić treść filmu.
Po wyborze muzyki oraz colorgradingu zaprezentowałem trailer filmu a kilka dni później na moim kanale YouTube pojawił się film, który można zobaczyć poniżej.

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produkcji filmowej bądź skonsultować swoje filmowe potrzeby – skontaktuj się ze mną! 
Bądź śledź:
Instagram
Facebook
LinkedIn
Youtube

 

Produkcja filmowa ALV Film Studio Bielsko-Biała

 

Recent Comments

Brak komentarzy do wyświetlenia.
About Me

Theresa Jordan

Curabitur nec justo sit amet urna convallis viverra. Phasellus auctor id lectus vel tincidunt. Phasellus sed lorem id diam venenatis ullamcorper. Curabitur iaculis risus vitae magna eleifend, at auctor dolor ultricies. Sed rhoncus aliquam turpis, a hendrerit arcu.

Sponsored

Recent Comments
    Movie, TV Show, Filmmakers and Film Studio WordPress Theme.

    Press Enter / Return to begin your search or hit ESC to close

    By signing in, you agree to our terms and conditions and our privacy policy.

    New membership are not allowed.