Noś odblaski! Daj się zobaczyć! Nie daj się zabić!

  • 7 lat temu

Noś odblaski! Daj się zobaczyć! Nie daj się zabić!

 

Końcem września bieżącego roku skontaktowała się ze mną redakcja portalu „Bielskie Drogi„. Usłyszałem o inicjatywie stworzenia spotu promującego noszenie odblasków przez pieszych i zaproponowano mi przyłączenie się do tego projektu. Trudno było się nie zgodzić.

Po kilku dniach od pierwszej rozmowy przygotowałem scenariusz i zabraliśmy się za przygotowania do zdjęć. Czasu było mało, gdyż spot miał ujrzeć światło dzienne ostatniego dnia października. Realizacja zdjęć miała miejsce 14 października, czyli już po 2 tygodniach, to dość szalony plan, biorąc pod uwagę, że faza developementu trwa zazwyczaj ok 2 miesięcy, ale wspólnymi siłami udało nam się dopiąć wszystko na ostatni guzik.

fot. Barbara Grubka 

W międzyczasie musieliśmy odpowiedzieć sobie na pytanie „Jak pokazać brak odblasków?”. Nie było to łatwe zadanie, gdyż użycie oświetlenia na planie filmowym sprawiłoby, że pieszy bez odblasków byłby doskonale widoczny co zepsułoby efekt, natomiast brak jakiegokolwiek oświetlenia skutkowałby po prostu czarnym ekranem. Finalnie udało nam się znaleźć dość proste rozwiązanie, dzięki któremu doskonale widać różnicę pomiędzy pieszym z odblaskami a pieszym bez odblasków. Wykorzystaliśmy oświetlenie kontrowe by wyraźnie pokazać pozycję obojga pieszych a następnie skonfrontowaliśmy je z ujęciem przeciwstawnym z perspektywy kierowcy przy użyciu wyłącznie lamp samochodowych. Dzięki takiemu zabiegowi udało się precyzyjnie odtworzyć warunki oświetleniowe panujące w takich sytuacjach i przekazać widzom, że:

Pieszy widzi samochód z o wiele większej odległości niż kierowca widzi pieszego!

Wracając do realizacji zdjęć. Tym razem pracowaliśmy z naturszczykami. Był to kolejny element, o który się obawialiśmy, ale wszyscy, zarówno dzieci jak i Mariola, byli bardzo naturalni. Nie obeszło się bez stosowania przeze mnie różnych sztuczek, o których Mariola zapewne wolałaby zapomnieć, ale jestem bardzo zadowolony z efektu i zaangażowania z ich strony, a także zaufania jakim obdarzyli mnie i całą ekipę.

Na planie pojawiły się prawdziwe służby: straż pożarna, policja oraz pogotowie, dzięki czemu nie tylko udało się znacząco podnieść wartość produkcji, ale także dysponowaliśmy na planie masą bardzo doświadczonych osób, które doskonale wiedziały jak wyglądają sytuacje jak ta przedstawiona w filmie.

Pytanie, bądź też zarzut, jaki często pada pod adresem naszego filmu brzmi „Dlaczego dzieci szły złą stroną drogi?”. Otóż wystarczy nieco uważniej oglądać film by dostrzec, że z ich punktu widzenia taka droga jest krótsza i wybór jakiego dokonują trzymając się prawej strony jezdni jest logicznie uzasadniony. Na filmie widzimy, że dzieci wysiadają na przystanku autobusowym, który znajduje się po prawej stronie, natomiast w ostatniej scenie ich matka po wyjściu z domu pojawia się również po prawej stronie jezdni. Możemy przyjąć, że odległość od przystanku do zejścia na dróżkę prowadzącą do domu wynosi około 200 metrów. Jaki zatem sens miałoby przechodzenie na lewą stronę jezdni (w miejscu gdzie nie ma przejścia dla pieszych), następnie przejście tych 200 metrów by wrócić z powrotem na prawą stronę i to w miejscu, w którym nie dość, że również nie ma przejścia to jeszcze nie ma żadnego oświetlenia? Czy dzieci naprawdę poruszały się złą stroną? Uważamy, że pytanie jakie należy postawić w tym przypadku to: czy odcinek drogi był odpowiednio przygotowany do ruchu pieszych? Niezależnie od tego w jaki sposób odpowiecie na te pytania, jedno jest pewne, gdyby nasz mały bohater miał elementy odblaskowe to kierowca by go w porę zauważył.

fot. Barbara Grubka 

Charakteryzacją zajął się Kamil Radecki z Fear Worskshop.

Postprodukcja obrazu została wykonana w moim studio, natomiast dźwięku w niezawodnym 3/4 Underground Studio pod kierunkiem Bartka Kasowskiego.

Asystenci reżysera: Kamil Urbańczyk i Maksymilian Bednarz.

fot. Barbara Grubka 

Sponsorzy akcji

ReDrive 

Peugeot Magurka

Top-Gum Nowe-Opony.pl 

Podziękowania za współpracę dla Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, a w szczególności dla:  podkom. Krzysztofa Stankiewicza oraz  mł. asp. Ilony Michalczyk

Podziękowania za pomoc podczas realizacji spotu filmowego. dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Starym Bielsku i Ochotniczej Straży Pożarnej w Mnichu.

Podziękowania za pomoc podczas realizacji spotu filmowego dla Prywatnego Pogotowia Ratunkowego w Bielsku-Białej.

Podziękowania za pomoc podczas realizacji spotu filmowego dla dyrekcji Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego w Bielsku-Białej.

Podziękowania dla Barbary Grubki za wykonanie fotorelacji z planu zdjęciowego i wykonanie zdjęć promocyjnych.

 Wystąpili: 

Chłopczyk        Sebastian Jaworski

Dziewczynka     Oliwia Dudziak

Matka     Mariola Jaworska

Kierowca Renault     Grzegorz Jaworski

Kierowca autobusu MZK     Marcin Boguniowski

Policjantka     mł.asp. Ilona Michalczyk

Ratownik Medyczny 1     Czesław Jurewicz

Ratownik Medyczny 2     Kajetan Kasperek

Ochotnicza Straż Pożarna Mnich: 

Artur Śmieja

Bartosz Białas

Kamil Święczyk

Mateusz Leśniak

Patryk Faruga

Ochotnicza Straż Pożarna Stare Bielsko:

Adrian Mikler

Alex Mikler

Dawid Sokołowski

Tomasz Dudka

Rafał Drelich

Grzegorz Broszczak

Piotr Dylak

fot. Barbara Grubka 

Recent Comments

Brak komentarzy do wyświetlenia.
About Me

Theresa Jordan

Curabitur nec justo sit amet urna convallis viverra. Phasellus auctor id lectus vel tincidunt. Phasellus sed lorem id diam venenatis ullamcorper. Curabitur iaculis risus vitae magna eleifend, at auctor dolor ultricies. Sed rhoncus aliquam turpis, a hendrerit arcu.

Sponsored

Recent Comments
    Movie, TV Show, Filmmakers and Film Studio WordPress Theme.

    Press Enter / Return to begin your search or hit ESC to close

    By signing in, you agree to our terms and conditions and our privacy policy.

    New membership are not allowed.